Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka realizuje projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich


Świętokrzyska Sieć
Świetlic Podwórkowych

Latająca Akademia
Edukacji CyfrowejWSPIERAJĄ NASGALERIA ZDJĘĆ


~ REKLAMA ~


Betlejemskie Światło Pokoju 2017

2017-12-07 10:12

Już po raz 27. zapłonie Betlejemskie Światło Pokoju – znak braterstwa, jedności i pokoju, nieodłączny element adwentowego przygotowania do Bożego Narodzenia w Polsce. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju brzmi „W Tobie jest światło”.

Kielczanie będą mogli odebrać światło na uroczystym przekazaniu światła 17 grudnia 2017 r. o godz. 18.00 w Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Kielcach, ul. Mieszka I 48, a także później w komendach kieleckich Hufców i Chorągwi ZHP.

Chorągwiana Akcja Szkoleniowa - edycja jesień 2017 - szczegółowy program

2017-11-02 13:21

W załączeniu znajdziecie szczegółowy program najbliższego spotkania w ramach Chorągwianej Akcji Szkoleniowej.

24 – 26 listopada 2017, Klasztor na Karczówce. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Chorągwianej Akcji Szkoleniowej, którą kierujemy do instruktorów naszej chorągwi. 

Zaczynamy w piątek 24 listopada o godz. 17:00 a kończymy obiadem w niedzielę 26 listopada.

Zgłaszać na wydarzenie możecie się pod tym linkiem.

Chorągwiana Akcja Szkoleniowa - edycja jesień 2017

2017-10-18 12:01

24 – 26 listopada 2017, Klasztor na Karczówce. Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Chorągwianej Akcji Szkoleniowej, którą kierujemy do instruktorów naszej chorągwi.

Zaczynamy w piątek 24 listopada o godz. 17:00 a kończymy obiadem w niedzielę 26 listopada. Zachęcamy do zgłaszania się przez formularz.

Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 3 listopada lub wyczerpania ilości wolnych miejsc.

Osoby z zapotrzebowaniem noclegowym na te dni, dokonują odpłatności w wysokości 20 zł na poczet ich zakwaterowania na konto Chorągwi.

Proponujemy aby ChASz odbywał się w podziale na trzy moduły i poziomy:

Moduł 1 – Wiedza (sobota 25 listopada)

Poziom Niebieski
a) Profilaktyka uzależnień
b) Przemoc wobec dzieci – diagnoza i przeciwdziałanie
c) Współpraca z rodzicami

Poziom Zielony
a) Współpraca z samorządem
b) Współpraca z biznesem
c) Współpraca ze szkołą

Poziom Czerwony
a) Harcerstwo jako element polityki społecznej
b) Harcerstwo jako element wychowania patriotycznego
c) Harcerstwo jako element wychowania obywatelskiego

Moduł 2 – Wspólnota

Kuźnice instruktorskie:
Harcerstwo
Społeczeństwo
Kawiarenka dyskusyjna 

Moduł 3 – Integracja

Gra negocjacyjna
Niespodzianki

Dodatkowo podczas ChASz’u odbędą się:

- Zbiórka Komendantów, Skarbników, Członków Komend ds. Programu i Kształcenia Hufców (piątek 24 listopada)

- Warsztaty dla kadry kształcącej obejmujące zagadnienia dotyczące kształcenia kadry z poziomu 2 mapy kompetencji. (sobota 25 listopada)

Wkrótce prześlemy Wam szczegółowy program akcji.

Strofy o Ojczyźnie 2017

2017-10-12 11:57

Finał chorągwiany tegorocznej edycji konkursu recytatorskiego „Strofy o Ojczyźnie” odbędzie się 3 listopada 2017 roku o godzinie 11.00 w Domu Kultury „Białogon”, ul. Pańska 1a. Zainteresowane Hufce proszone są o wytypowanie reprezentantów i zgłoszenie do udziału wypełniając i przesyłając załączoną ankietę na adres biuro@kielecka.zhp.pl lub pocztą do 27 października.

Komisja Stopni Instruktorskich

2017-10-10 12:38

Informujemy, że najbliższe posiedzenia Chorągwianej Komisji Stopni Instruktorskich odbędą się 24.10.2017 i 28.11.2017 o godz. 16.00 w Domu Harcerza w Kielcach (ul. Pańska 1a).

kpt. hm. Stefan Derlatka ps. "Daniel"

2017-09-20 13:57

10-lecie Harcerskich Kronik Filmowych

2017-09-13 13:37

Projekt powstał z poczucia kronikarskiego obowiązku, potrzeby pozostawienia po sobie śladu dla przyszłych pokoleń. Do tej pory w archiwum Harcerskich Kronik Filmowych znalazł o się ponad 1000 filmów, dzięki którym można wrócić  do wielu ważnych momentów z historii Chorągwi Kieleckiej, a nawet całego Związku Harcerstwa Polskiego. 

Kiedy dziesięć lat temu harcmistrz Dariusz Kanclerz postanowił rejestrować i udostępniać coroczne relacje z Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego, nikt nie przypuszczał, że ten prosty pomysł zaowocuje stworzeniem największego harcerskiego archiwum filmowego w Polsce. Autorski projekt, początkowo rozwijany spontanicznie i w gronie najbliższych znajomych, z czasem został oficjalnie powołany do istnienia rozkazem Komendanta Hufca Starachowice. 

Kamera Harcerskich Kronik Filmowych była wszędzie, począwszy od wydarzeń hufcowych po imprezy centralne, w Polsce, a także za granicą. Lista jest długa, ale wymieńmy te najważniejsze: Festiwal Harcogranie, Rajd Jędrusiowy i Harcerski Rajd Świętokrzyski organizowane przez Hufiec ZHP Starachowice, Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, zloty i manewry organizowane przez Chorągiew Kielecką, wydarzenia ogólnozwiązkowe, takie jak: Zlot ZHP w Krakowie, Zlot Monte Cassino, Miasteczko Skautowe na Światowych Dniach Młodzieży, gala plebiscytu „Niezwyczajni”, Wędrownicza Watra czy Betlejemskie Światło Pokoju. 

Oprócz relacji z wydarzeń Harcerskie Kroniki Filmowe tworzą też własne produkcje, mające na celu budowanie dobrego wizerunku ZHP, najciekawsze to „Harcerstwo się liczy”, „Harcerstwo jest super”, „Idzie Rajd”, czy materiały filmowe do akcji 1% dla harcerzy Chorągwi Kieleckiej ZHP. W bogatym archiwum można znaleźć również wywiady z „Mizernym”, partyzantem z oddziału „Jędrusiów” Armii Krajowej - „Wspomnienia Jana Gałuszki”, czy zdigitalizowane kasety VHS z ocalonymi od zapomnienia, czy nawet zniszczenia wywiadami ze świętokrzyskim partyzantami to wiele godzin niezwykłych opowieści.

Rok 2017 jest dla HKF wyjątkowy – stworzona została dziesiąta relacja z Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego (tworzona jest ona co roku, począwszy od 50 HRŚ), ponadto przekroczona została bariera tysiąca filmów w archiwum! Dziesięć lat i tysiąc filmów to dobry moment, aby podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu Harcerskich Kronik Filmowych: w szczególności hm. Małgorzacie Ślaskiej „Balbinie” która od początku wspierała projekt a od zawsze była harcerską „mamą”. Podziękowania należą się hm. Tomaszowi Rejmerowi – dzięki jego radom, pomysłom i stawianym wyzwaniom Kroniki ewoluują. Inne osoby, które włożyły wiele pracy w projekt to między innymi: hm. Wojciech Pietrzczyk (jest autorem scenariuszy kilkunastu filmów, lektorem, a czasem prezenterem), phm. Marcin Jedliński (wiele razy motywował  Kroniki do dział ania), phm. Maciej Pietrzczyk (prezenter podczas wielu wydarzeń ), hm. Lucjan Pietrzczyk (pomysłodawca kilku produkcji), hm. Mateusz Ślaski – dziękujemy, na was zawsze można liczyć! Dziękujemy prezenterom: pwd. Wiktorii Sajdzie, pwd. Agnieszce Waszak, pwd. Magdalenie Gajaszek, phm. Piotrowi Młynarczykowi, operatorom i technikom których nigdy nie widać : phm. Bartkowi Tetłakowi, pwd. Mikołajowi Opatowskiemu, dh. Staszkowi Kumorowi, phm. Pawłowi Szypulskiemu. Dziękujemy wszystkim bohaterom naszych filmów.

Harcerskie Kroniki Filmowe to projekt, który cały czas się rozwija, w przyszłości czekają kolejne wyzwania. Bez wątpienia jeszcze wiele wydarzeń zostanie utrwalonych, a kolejne osoby będą mogły sięgnąć do filmowego archiwum. Jeśli będziecie brać  udział  w harcerskim rajdzie, zlocie, konferencji – wypatrujcie kamery Harcerskich Kronik Filmowych, bo bardzo prawdopodobne, że ją spotkacie!

 

Zespół Harcerskich Kronik Filmowych

Strona www: www.hkf.starachowice.zhp.pl
YouTube: https://www.youtube.com/user/HKFstarachowice
Facebook: https://www.facebook.com/hkf.zhp/
Flickr: https://www.flickr.com/photos/140523537@N08/

Decyzja Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła”

2017-09-06 20:52

Decyzją Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła” z dnia 05.09.2017 roku przyznano brązowe Odznaki Chorągwiane „Jodła” oraz nagrody następującym środowiskom:

Metodyka Zuchowa

Gromada Zuchowa „Dzielne Iskierki” – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

01 Gromada Zuchowa „Smerfne Skrzaty” – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

3 Konecka Gromada Zuchowa "Wesołe Tygryski" – Hufiec ZHP Końskie

22 Kielecka Gromada Zuchowa "Księżycowe Biedronki" – Hufiec ZHP Kielce-południe

33 Kielecka Gromada Zuchów Żeglarzy "Żeglarze Kapitana Sebastiana" – Hufiec ZHP Kielce-miasto

Metodyka Harcerska

Próbna Drużyna Harcerska "Wataha 2" – Hufiec ZHP Staszów

32 Konecka Drużyna Harcerska "Lamus" im. hm. Tomasza Ferdyna – Hufiec ZHP Końskie

75 Kielecka Drużyna Harcerska im. ks. P. Ściegiennego – Hufiec ZHP Kielce-miasto

Metodyka Starszoharcerska

38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater – Hufiec ZHP Starachowice

52 Przyparafialna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Włóczykije" im. hm.Elzbiety Gargul – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

52 Kielecka Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Kielce-miasto

Metodyka Wędrownicza

Drużyna Wędrownicza "3 DSH" im. R. Baden-Powella – Hufiec ZHP Szczekocińsko-Włoszczowski

111 Artystyczna Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Starachowice

Dodatkowo wyżej wymienione środowiska otrzymują 50% bonifikatę na udział w Zlocie Chorągwi Kieleckiej ZHP „Powrót do Korzeni” w Tokarni.

Decyzją Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła” z dnia 05.09.2017 roku przyznano brązowe Odznaki Chorągwiane „Jodła” następującym środowiskom:

Metodyka Zuchowa

Gromada Zuchowa "Świętokrzyskie Skrzaty" – Hufiec ZHP Starachowice

1 Gromada Zuchowa „Bractwo Leśnej Przygody” – Hufiec ZHP Staszów

2 Gromada Zuchowa "Złote Lwy" – Hufiec ZHP Jędrzejów

8 Gromada Zuchowa „Promyki Dobra” – Hufiec ZHP Jędrzejów

9 Gromada Zuchowa „Leśne Skrzaty” – Hufiec ZHP Starachowice

69 Gromada Zuchowa "Wesołe Ekoludki" – Hufiec ZHP Kielce-powiat

Metodyka Harcerska

08 ŚTDH "Burza" im. Tadeusza "Zośki" Zawadzkiego – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

8 Drużyna Harcerska "Przyjazna Dłoń" - Hufiec ZHP Jędrzejów

117 Buska Drużyna Wielopoziomowa im. Juliana Dytkowskiego "Zielone Berety" – Hufiec ZHP Busko-Zdrój

6 Konecka Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów "Wilki" – Hufiec ZHP Końskie

9 Drużyna Harcerska „Czarne Stopy” - Hufiec ZHP Jędrzejów

07 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Wataha" - Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski

Metodyka Starszoharcerska

15 Grunwaldzka Drużyna Harcerska im. Jędrusiów – Hufiec ZHP Starachowice

7 Konecka Drużyna Starszoharcerska „Nil” - Hufiec ZHP Końskie

Metodyka Wędrownicza

Nie przyznano odznaczeń.

Dodatkowo wyżej wymienione środowiska otrzymują 20% bonifikatę na udział w Zlocie Chorągwi Kieleckiej ZHP „Powrót do Korzeni” w Tokarni.

Nabór do HSZ i IST Zlotu Chorągwi Kieleckiej ZHP!

2017-08-22 14:57

IST to rodzaj służby zdobywający coraz większą popularność. Jest nieodłączną częścią wielkich imprez międzynarodowych, takich jak Jamboree, Roverway czy CEJ, pojawia się również na imprezach ogólnopolskich. W tym roku IST wsparło już na ziemi świętokrzyskiej Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej oraz V Zlot Kadry ZHP! Zapraszamy teraz chętnych do zgłoszenia się jako IST na Zlot Chorągwi Kieleckiej ZHP!

Ankieta zgłoszeniowa

Harcerska Służba Zabezpieczenia to wędrownicy i instruktorzy którzy mają na celu dbać o bezpieczeństwo uczestników na zlocie. Zakres ich obowiązków to pilnowanie porządku publicznego poprzez patrole oraz warty na zlocie, kierowanie ruchem w trakcie przyjazdów i wyjazdów uczestników oraz zaproszonych gości oraz stan gotowości w przypadku nagłego wypadku. HSZ jest to nowa inicjatywa w naszej Chorągwi, która ma na celu zrzeszyć zainteresowanych w przyszłości pracą w ochronie, policji oraz innych służbach mundurowych. Cenne doświadczenie i poznani ludzie mogą bardzo pomóc w Waszej dalszej karierze. Poza tym... najlepiej z obozów wspomina się Warty nocne, więc nie masz na co czekać! Zgłoś się już dziś!

Ankieta zgłoszeniowa

Rozkaz specjalny Naczelniczki ZHP

2017-08-13 10:40

Prosimy o zapoznanie się z Rozkazem specjalnym Ls.2/2017 Naczelniczki ZHP.

Informujemy, że dzień 13 sierpnia został powyższym rozkazem zarządzony dniem żałoby w całej organizacji.