Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kielecka realizuje projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich


Świętokrzyska Sieć
Świetlic Podwórkowych

Latająca Akademia
Edukacji CyfrowejMenu

  • Archiwum aktualności

WSPIERAJĄ NASGALERIA ZDJĘĆ


~ REKLAMA ~


Archiwum

Czerwiec 2011

Fundacja Przyjaciół Harcerstwa apeluje!

2011-06-28 14:50 przez Michał Miernik

11 lipca br. w Kielcach rozpoczyna się 38 Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej – wielka radosna impreza dla śpiewających, tańczących, grających setek dzieci tak z kraju, jak i spoza granic Polski.

W tym roku organizatorzy festiwalu zdobyli wyjątkowo niewielkie środki, które umożliwiają przeprowadzenie imprezy w bardzo ograniczonej formie. Festiwal kielecki jest zagrozony.

Fundacja Przyjaciół Harcerstwa oraz byli komendanci festiwalu wystosowali apel, który przeczytać można tutaj.

W apelu piszą: Fundacja (…) prosi o zgłoszenia tych, którzy zechcą zostać sponsorami Fundacji i przekazać darowizny na naszą  działalność. Liczy się każda suma. W ramach przekazanych środków chcemy zakupić między innymi nagrody dla uczestników, czyli przyznawane tradycyjnie od lat złote, srebrne i brązowe Jodły.

Nazwiska sponsorów zostaną opublikujowane na stronie fundacji www.myharcerze.pl i na stronie festiwalu: www.festiwal-kielce.zhp.pl .


Harcerska przygoda z ZHP FUN!

2011-06-27 12:39 przez Michał Miernik

Czujesz się przygnieciony zadaniami „na wczoraj”? Nudnymi informacjami? Potrzebujesz luźnego i świeżego spojrzenia na swoją organizację? Zapraszamy na nowy profil, który powstał na Facebooku, ZHP FUN.

Chcemy, aby była to strefa rozrywki dla harcerek i harcerzy, miejsce do luźnych rozmów, dyskusji, dzielenia się opowieściami o harcerskich przygodach i przemyśleniami z daleka od poważnych harcerskich spraw. ZHP FUN ma wywoływać uśmiech na Waszych twarzach, inspirować do podejmowania ciekawych wyzwań oraz umożliwić kontakt z harcerzami z całej Polski, ma być miejscem, gdzie będziecie mogli chwalić się swoimi osiągnięciami. Postaramy się umieszczać tam informacje o ciekawych projektach, inicjatywach, konkursach i wydarzeniach, ale również chcemy rozpocząć wielkie wirtualne poszukiwania przeróżnych ciekawych harcerskich materiałaów, filmików, piosenek itp.

Tak więc, jeśli posiadasz takie w swoich zbiorach lub wiesz o ich istnieniu w cyfrowym świecie – podziel się! Podziel się nimi na ZHP FUN i dołącz do nas! Do ludzi, dla których ZHP to niesamowita przygoda, zabawa i życiowa pasja.

Zapraszamy na ZHP FUN tutaj.

pwd. Justyna Sikorska
instruktorka Biura GK ZHP

Wymiećmy ksenofobię z ulic!

2011-06-22 16:09 przez Michał Miernik

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania minister Elżbieta Radziszewska apeluje: - Wymiećmy ksenofobię z ulic – i proponuje zastępom harcerskim wyszukiwanie rysunków i napisów o charakterze rasistowskim, antysemickim i ksenofobicznym.

Po zlokalizowaniu takiego napisu powinniście go sfotografować a następnie przesłać zdjęcie wraz z podaniem dokładnej jego lokalizacji pod adresem tropiciel@kprm.gov.pl do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Likwidacją, zamalowaniem rysunku czy napisu zajmie się Biuro Pełnomocnika.

W swoim liście do Przewodniczącego ZHP minister Radziszewska pisze:Wspólne działanie samorządów lokalnych, organizacji pozarządowych oraz szerokich grup młodzieży powinno przynieść pożądany skutek – nasze miasta staną się piękniejsze a ich mieszkańcy bardziej tolerancyjni i wrażliwi na wszelkie formy dyskryminacji.

Zadanie jest proponowane jako stała forma harcerskiej służby. Zacząć można już teraz w czasie rozpoczynających się wakacji.

Druhny i Druhowie! Wymiećmy ksenofobię z ulic naszych miast i miasteczek, z płotów, murów, okolic torów kolejowych i szos!

na podstawie nadesłanego materiału

 hm. Adam Czetwertyński

instruktor biura GK ZHP

Harcuj ze Szczeppanem Kleszczem!

2011-06-20 14:09 przez Michał Miernik

Ogłaszamy konkurs na najciekawszy scenariusz gry terenowej, która mogłaby się odbyć podczas harcerskiej akcji letniej! Jeśli działasz w drużynie harcerskiej, starszoharcerskiej lub wędrowniczej, masz głowę pełną pomysłów, nie wiesz co to nuda i chcesz wygrać sprzęt, który z pewnością przyda Ci się podczas obozu - jest to konkurs specjalnie dla Ciebie! Mobilizuj swój zastęp, bo czasu jest mało!Konkurs trwa od 20 czerwca do 3 lipca br.

Zbierz swój zastęp/patrol, wymyślcie scenariusz gry dotyczącej profilaktyki kleszczowej i edukacji ekologicznej, a następnie prześlijcie go na adres szczeppan.kleszcz@zhp.pl. Kiedy wymyślony przez Was scenariusz wygra, Szczeppan Kleszcz przyjedzie na Wasz obóz z atrakcyjnymi kleszczowymi nagrodami oraz weźmie udział w grze!

Nie znasz jeszcze Szczeppana Kleszcza? Koniecznie wejdź na Facebooka http://www.facebook.com/szczeppan.kleszcz. W zakładce „konkurs dla ZHP” odbywa się cała zabawa!

Regulamin konkursu dostępny jest na www.klesz.cz oraz www.profilaktyka.zhp.pl

pwd. Justyna Wilk
instruktorka Biura GK

Scout na szlaku...

2011-06-13 13:50 przez Michał Miernik

Scout na szlaku, czyli Trail.pl, czyli jak zarobić pieniądze...

TRAIL.PL staje się pierwszą w Polsce pełną bazą szlaków turystycznych. Istnieje wiele miejsc, gdzie można znaleźć cząstkowe informacje o różnego rodzaju trasach, szlakach, ścieżkach dla aktywnego turysty – część to miejsca zbierające ślady GPS dowolnych wycieczek, inne prezentujące opisy czy przebieg szlaków oznaczonych w danym regionie. Jednak każdy, kto choć trochę próbował się w to zagłębić, wie, jak trudno odnaleźć się w tym gąszczu nie zawsze pasujących do siebie informacji.

Projekt „Scout na szlaku” to propozycja dla wszystkich drużyn harcerskich w Polsce, niezależnie od wieku, specjalności, miejsca działania, liczby członków. Projekt polega na przemierzaniu i opisywaniu szlaków wyznaczonych w terenie. Możecie go realizować  jednorazowo podczas obozu wędrownego lub podczas mniejszych wypraw,  np. w czasie kilku biwaków w trakcie trwania projektu. To wy decydujecie, czy będzie to szlak w Tatrach, czy na Mazurach, pieszy, konny, rowerowy czy kajakowy, czy zrobicie go w dwa dni, czy w dwa tygodnie.

Ten projekt to połączenie dobrej zabawy z wszechstronnym rozwojem zarówno całej drużyny, jak i pojedynczych jej członków. Oprócz sprawdzenia swoich umiejętności, będziecie mieli szansę nabyć nowe. Dzięki temu projektowi nauczycie się perfekcyjnie posługiwać urządzeniem GPS, przećwiczycie swoje zdolności fotograficzne, będziecie mogli wykazać się umiejętnością tworzenia ciekawych opisów miejsc i sytuacji. To świetny pomysł na urozmaicenie wyjazdu, bo zaangażować można każdego członka drużyny!

A teraz najważniejsze: każda drużyna uczestnicząca w projekcie – oprócz oczywistego wkładu w rozwój i powiększenie bazy szlaków turystycznych – będzie mogła każdy zbadany kilometr szlaku zamienić na złotówki! Za każdy kilometr opracowanego szlaku dostajecie 4 zł, które możecie wydać na sprzęt składnicy w Woda Góry Las. Spójrzcie tylko: jeśli jedziecie na 10-dniowy obóz wędrowny i każdego dnia przemierzycie 25 km, to uzbieracie aż 1000 zł, a za to możecie zrobić już całkiem spore zakupy!

na podstawie informacji nadesłanej

phm. Magdalena Suchan
kierownik Wydziału Promocji GK ZHP

Odkryj e-wolontariat!

2011-06-13 11:55 przez Michał Miernik

Polecamy portal poświęcony wolontariatowi www.e-wolontariat.pl. Dowiesz się z niego, jak zostać e-wolontariuszem i jak zorganizować pracę wirtualnych wolontariuszy. Znajdziesz tam zarówno bazę ofert organizacji, jak i możliwość założenia własnego profilu e-wolontariusza.

„Ciągle słyszysz, że jesteśmy bierni, nie ufamy sobie nawzajem i nie umiemy sobie pomagać? To bzdura! Zastanów się, a zdasz sobie sprawę, że aktywność obywatelska przeniosła się w dużej mierze do Internetu. Pozytywnych przykładów korzystania z możliwości, jakie daje świat wirtualny, jest mnóstwo, przecież tak naprawdę Internet opiera się na bezinteresownych działaniach na rzecz innych jego użytkowników lub na rzecz wspólnego dobra”.

Na podstawie materiałów ze strony www.e-wolontariat.pl

pwd. Justyna Sikorska

instruktorka Biura GK ZHP

1, 2, 3 wolontariusz to też... Ja!

2011-06-03 12:54 przez Michał Miernik

Druhny i Druhowie!

Rok 2011 to Europejski Rok Wolontariatu. Związek Harcerstwa Polskiego postanowił aktywnie włączyć się w działania z nim związane. Dlatego proponujemy Wam realizację propozycji programowej „1, 2, 3 Wolontariusz to też… Ja!”

Propozycja ta została stworzona z myślą o drużynach starszoharcerskich i wędrowniczych. Chcemy zaproponować harcerzom możliwość poznania istoty wolontariatu, który przecież jest naszą codziennością.  Przystąpienie do projektu ułatwi także zgromadzenie nowych doświadczeń, które mogą być  przydatne podczas zdobywania nowych stopni i sprawności, wzięcie udziału w ciekawym konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Całość projektu zakłada przeprowadzenie przez środowiska harcerskie około 8 zbiórek powiązanych tematycznie z wolontariatem. Celem zbiórek jest:

  • Lepsze poznanie istoty wolontariatu – co może być przydatne w innych działaniach podejmowanych przez Wasze środowiska,
  • Przeprowadzenie zbiórek podczas których harcerze będą trenerami pokazującymi osobom starszym w jaki sposób Internet może ułatwić ich życie,
  • Zorganizowanie spotkania z inną organizacją wolontariacką działającą w Waszej okolicy – co może być początkiem ciekawej współpracy, a takie zawsze są w cenie.

Dokumentowanie swoich działań  w dowolnej wybranej przez Was formie – na najciekawsze prace czekają atrakcyjne nagrody – które sami będziecie mieli możliwość wybrać.

Wszystkie szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej www.123wolontariusz.zhp.pl. Tam będzie można znaleźć Kompendium Wiedzy o wolontariacie oraz propozycje konspektów zbiórek – dostępne dla zalogowanych uczestników projektu.

Zapraszamy do udziału!

Ankieta zgłoszeniowa znajduje się na stronie internetowej.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz ze środków Unii Europejskiej.

pwd. Marta Lipska
Wydział Promocji GK ZHP
& Zespół projektu
„1, 2, 3 wolontariusz to też... Ja!”

ZHP – odpowiedzialnie ku przyszłości

2011-06-02 11:51 przez Michał Miernik

tl_files/80/download/harcerz_haslo_stempel2.jpg

W dniu 24 maja 2011 r. Przewodniczący ZHP, Naczelnik ZHP, Przewodnicząca CKR ZHP oraz Przewodniczący NSH, a także wszyscy komendanci chorągwi ZHP podjęli decyzję o zwróceniu się do członków Związku Harcerstwa Polskiego z apelem o dobrowolną wpłatę na poczet spłaty zobowiązań ZHP. (tu czytaj całość apelu) 

W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami burzliwej dyskusji o obowiązkach członków ZHP względem organizacji, wielokrotnie w jej trakcie podnoszono argument dobrowolności i wzajemności oddziaływań o charakterze pozytywnym, przeciwstawiając te cechy metody harcerskiej charakterowi przymusu wynikającego z uchwał władz ZHP. Wskazywano na potrzebę wzbudzenia wśród harcerzy i instruktorów poczucia solidarnej odpowiedzialności za nasze stowarzyszenie.

Dziś mamy okazję odpowiedzieć na apel przedstawicieli władz ZHP w tym właśnie duchu. Nikt nie przymusza do wykonania ciężkiego obowiązku, nikt nie argumentuje za jego ważkością.

Dziś możemy z poczucia stanowienia o naszym Związku uczynić gest prawdziwie wymierny - możemy wesprzeć organizację w celu jej oddłużenia.

Druhny i Druhowie!

Ręczę, że przekazane środki zostaną wydatkowane zgodnie z ideą „uchwały 80". Żadna z przekazanych złotówek nie zostanie przeniesiona na inny rachunek bankowy, a całość zebranych funduszy posłuży wykupieniu komercyjnych weksli inwestycyjn  terminowych oraz spłacie zobowiązań publicznoprawnych.

Dlatego też nie proponuję nowej akcji promocyjnej. Skorzystajmy z istniejącego rozgłosu „akcji 80", jednak tym razem z pozytywnym wydźwiękiem. Po raz kolejny pokażmy, że w harcerstwie nie ma przedsięwzięć zbyt trudnych do realizacji i nie ma kłopotów zbyt zawiłych, aby je pozytywnie rozwiązać.

Moi Drodzy, gorąco Was namawiam do poparcia apelu i do aktywnego włączenia się w „akcję 80"!

hm. Lucjan Brudzyński
 
skarbnik ZHP